KOLĘDOWY KONCERT CHÓRÓW


KONCERT MYSŁOWICKICH CHÓRÓW

  Czas Bożego Narodzenia to czas opisany niezliczoną ilością przepięknych kolęd, kantyczek, pastorałek. Ich obfitość, niezwykła urokliwa melodyjność sprawiają, że ramy tradycyjnie pojmowanej liturgii są za ciasne, by choć w drobnej części je pomieścić. Tak więc nie ma w tym czasie tradycyjnych nieszporów, a jest wspólne kolędowanie; w liturgii mszalnej bywa, że kolęda zastępują Gloria czy Credo, jest swoistym przerywnikiem między czytaniami mszalnymi. Niedziela Chrztu Pańskiego kończy czas Bożego Narodzenia, ale przecież kolędy śpiewamy jeszcze w okresie zwykłym do Święta Ofiarowania Pańskiego. Swoistą ozdobą tego okresu są koncerty kolęd w wykonaniu chórów, jakże często w nowym, harmonijnie brzmiącym opracowaniu. Od czasu, kiedy w naszej parafii powstał chór, mamy okazję uczestniczyć w tego rodzaju koncertach w wykonaniu chórów naszego dekanatu, choć nie tylko.
W ubiegłą niedzielę 10.01 - po mszy świętej popołudniowej mieliśmy okazję wysłuchać jakże pięknego, bogatego i zróżnicowanego w przekazie koncertu kolęd. Do występu stawiła się rekordowa ilość – 9 chórów. Z racji ograniczenia czasowego, każdy z uczestników zmuszony był do zaprezentowania tylko czterech kolęd. Gwoli kronikarskiego obowiązku wymieńmy występujące chóry:
: chór św. Grzegorza z kościoła-matki w centrum, Jubilate Deo z kościoła ewngelicko-augsburskiego, św. Jacek z Morgów, Magnificat z Kosztów, Fatima z Wesołej, św. Jan z Bończyka, Vox Dei z Brzęczkowic, Familia, jedyny występujący świecki chór działający przy MCK w Brzezince i na końcu nasz parafialny chór św. Maksymiliana.
Jak wspomniałem powyżej, koncert był bardzo urozmaicony. Oprócz znanych i lubianych powszechnie kolęd, nie brakowało wzruszających pastorałek czy kantyczek. Większość chórów zaprezentowała się a capella – bez instrumentalnego akompaniamentu - ale były i wyjątki. I tak przykładowo chórowi św. Grzegorza w prezentowanej kolędzie towarzyszyły organy elektroniczne (keyboard) i flet, a dla odmiany św. Jacek do akompaniamentu organów dołączył obój. Nasz parafialny chór zaprezentował dwie znane i śpiewane kolędy: skoczna „Pasterze bieżeli” i refleksyjna „Bóg się rodzi” w instrumentacji prof. Stuligrosza oraz również zróżnicowane w formie, mniej znane „Witaj Jezu „ i „Betlejemskie pola”.
Cały koncert prowadził prezes naszego parafialnego chóru p. Grzegorz Gołąbek, a zwieńczeniem całego koncertu było wspólne odśpiewania przez wszystkie uczestniczące chóry nieśmiertelnej kolędy „Cicha noc” w polskiej wersji tekstowej i w instrumentacji prof. Antoniego Zoły.
                                                                                                                                                                                     EKA