Nowy sarkofag Księdza Kardynała Prymasa Augusta Hlonda


W dniu 09.03.2006 r. w ramach uroczystości 60 rocznicy ingresu do warszawskiej archidiecezji pierwszego Prymasa II Rzeczpospolitej ks. kardynała Augusta Hlonda oraz zakończenia 335 Konferencji Episkopatu Polski odbyło się uroczyste przeniesienie Jego doczesnych szczątków z podziemnej krypty do kaplicy św. Jana w katedrze warszawskiej.
Nasz wielki ziomek przed śmiercią prosił o pochówek w podziemiach jeszcze wtenczas zburzonej katedry warszawskiej. W tym roku został wybudowany nowy sarkofag gdzie zostały złożone - po uprzednim naukowym zbadaniu – szczątki Biskupa ze Śląska.
W homilii ks. Arcybiskup Damian Zimoń podkreślił wielkie zasługi dla Kościoła polskiego Augusta Hlonda. Nade wszystko: pracowitość, wielką mądrość i patriotyzm. Na uroczystości do Warszawy udała się delegacja z Mysłowic (bardzo nielicznej ze Śląska) byli w niej: dwie osoby z rodziny kardynała Augusta Hlonda, proboszcz z kościoła z Brzęczkowic ks. Bernard Halemba z paroosobową delegacją parafian, przedstawiciele Akcji Katolickiej dla dzieła Kard. Augusta Hlonda – organizatorzy wyjazdu, poczet sztandarowy Archikonfraterni Literackiej i poczet sztandarowy Koła Związku Górnośląskiego Mysłowice-Janów.

GS.